WADY POSTAWY i ĆWICZENIA KOREKCYJNE

Obecnie wady postawy stanowią coraz poważniejszy problem dzieci w wieku szkolnym!

To zjawisko jest chorobą cywilizacyjną wciąż dynamicznie rozwijającą się. Jest to skutkiem zmian w naszym stylu życia, a przede wszystkim obniżenia naszej aktywności ruchowej. Dziś dzieci uprawiają sport wirtualnie grając w gry komputerowe lub spędzając czas przed ekranem telewizora, zamiast spędzać czas na powietrzu.
Wada postawy to nie tylko nienaturalne skrzywienia kręgosłupa. Jeżeli dziecko ma chore biodra, kolana lub stopy, wówczas chodzenie, stanie, bieganie, a nawet siedzenie może być asymetryczne i sprawiać mu ból. Dziecko zaczyna ustawiać się nieprawidłowo najczęściej asymetrycznie w takim ustawieniu funkcjonuje i rośnie – co pogłębia wadę!

Wcześnie wykryte wady i właściwe leczenie to zdrowy rozwój dziecka :)

Rodzicu zrób w domu prosty test.

Dziecko w bieliźnie staje tyłem do ciebie.

  • Przyjrzyj się, czy ma ramiona na tej samej wysokości i równe łopatki. Jeśli któreś ramię jest bardziej pochyłe, a któraś z łopatek niżej, sygnalizuje to wadę postawy. To samo dotyczy bioder. Gdy któreś jest bardziej wypchnięte w bok lub ustawione wyżej to mamy powód do zmartwienia.
  • Poproś by stojące tyłem do ciebie dziecko wykonało skłon do przodu, jakby chciało chwycić dłońmi palce stóp, ale nie zginało nóg w kolanach. Obejrzyj teraz dokładnie jego plecy – powinny być jednakowo wysklepione po jednej i po drugiej stronie kręgosłupa (każda asymetria jest niepokojąca). Przejedź kciukiem po kręgosłupie, delikatnie naciskając. Różowa linia, która się pojawi, powinna być prosta.
  • Ustaw dziecko bokiem do siebie. Zobacz, czy plecy nie są zbyt okrągłe (garbate), a brzuch zanadto wypięty.